Klo 18 perusnäyttelytreenit
Kaiken ikäisille ja tasoisille sopiva näyttelytreeni, käsittelyä ja liikettä yksin ja yhdessä, ongelmien ratkontaa tarvittaessa .
max. 8 osallistujaa
22€/koirakko
Klo 19 RYHTItreenit ala Mia
Keskitymme hyvään tunnetilaan sekä koiran ryhdin parantamiseen. Liikkuminen yksin ja yhdessä sekä käsittelyt
max 6 osallistujaa
27€/koirakko
Kurssin ohjaa Mia Immovaara
Nimeni on Mia Immovaara, olen koko ikäni elänyt koirien kanssa, mutta ensimmäinen oma koira hommattiin puolisoni kanssa vuonna 2016 Australiankarjakoira Wäpä. Tavoitteenani oli kokeilla kaikenlaista ja siinä olemme onnistuneetkin. Wäpän kanssa tuli myös erilaisia haasteita arjessa ja Wäpä on opettanut minua vuosien varrella paljon. Wäpän kanssa innostuimme alkuun näyttelyistä, lisäksi olemme harrastaneet rally-tokoa, paimennusta ja mejää eli verijälkeä. Myös muita mahdollisia ja mahdottomia lajeja on tullut kokeiltua. Toisen koiramme Lancashirenkarjakoiran Wentin haimme Ruotsista vuonna 2022 ja Wentin kanssa harrastamme aktiivisesti ja tavoitteellisesti tokoa, jonka lisäksi harrastamme näyttelyitä ja paimennusta.
Vuonna 2022 innostuin kouluttajan roolista ja suoritin Kennelliiton arkitottelevaisuuskoulutusohjaaja kurssin. Kurssin suorittamisen jälkeen olen aktiivisesti kouluttanut arkitokoa, tokon alkeis- ja jatkokursseja ja myös näyttelykursseja.
Kouluttamisessa parasta on päästä opettamaan omia opittuja taitoja muille ja myös päästä itse oppimaan lisää koirien ja ihmisten välisestä toiminnasta. Kursseillani on tärkeintä pitää hauskaa ja oppiminen tulee sitä kautta. Koiran kouluttamisessa tärkeintä on tehdä koiralähtöisesti ja huomioida mitkä tavat sopii parhaiten juuri omalle koiralle. :)
Mian kuva Satu Saarinen